MENÜ

Blog

Mevsim Geçişlerinde Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

Sonbahardan kış mevsimine, şimdi ilkbahara geçiş derken mevsimler hızlıca geçiş gösteriyor. Hal böyle olunca mevsim geçişleri hem sıcaklık değişkenleri hem alerji gibi dış etkenler bağışıklık sistemimizi oldukça zayıflatıyor. Peki hem salgından hem de mevsim geçişlerinde yaşadığımız enfeksiyonlardan vücudumuzu nasıl koruyabiliriz?

 

Bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendiririz?

En az 7 saat kaliteli uyku ihtiyacınızı giderin.
Sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıkları edinin.
Düzenli egzersiz yapın, eğer fırsatım yok diyorsanız en azından en az 45dk uzun mesafe yürüyüşü yapın.
Stresi hayatınızdan olabildiğince uzaklaştırın. Her gün 15 dakikalık kısa meditasyonları kesinlikle öneriyoruz.
Sigarayı hayatınızdan çıkarmak için tüm fedakarlıkları gösterin.
Varsa alkolü kısıtlamanızı öneriyoruz.
Ve elbette sosyalleşmeye yeterince vakit ayırmak psikolojinizin güçlü kalmasını sağlıyor. Sosyalleşerek hem psikolojinizi hem de bu sayede vücudunuzun iradesini güçlü tutuyorsunuz.
Araştırmalar, yetişkin bireylerin oda sıcaklığı mevsime göre 18-20 derece aralığında olan sakin ve konforlu bir ortamda, ortalama 7-8 saatlik dinlendirici bir uykuya ihtiyaçları olduğunu göstermektedir. Kesintisiz 6 saatlik kaliteli bir uyku da vücudun yenilenmesi ve toparlanması için yeterli bulunmuştur.

Salgın döneminde hijyen olmazsa olmazlardan.

Salgın ve enfeksiyonlardan korunmanın en iyi yollarından birisi de hiç şüphesiz hijyen. En önemli ve basit kurallardan birisi elinizi sık sık sabunla yıkamanız veya kalabalık ortamlarda fazla temasta bulunduktan hemen sonra alkol içerikli dezenfektan kullanmanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Beslenme alışkanlıklarınız Antikor düzeyini belirliyor.

Mevsim geçişlerinde karbonhidrat ağırlıklı beslenmeyen sanırım yoktur? Yapılan araştırmalar sonucu yağlı ve karbonhidrat ağırlıklı düzensiz beslenenlerin Antikor düzeyinde belirgin bir şekilde düşüş yaşadıklarını belirtiyor. Bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasını istiyorsanız demir, selenyum, çinko gibi mineraller ve vitaminlerin bolca bulunduğu protein ağırlıklı beslenmeniz gerekiyor.

Kendinize değer vermeyi ihmal etmeyin, sağlıklı bir yaşam dileriz..

 

Paylaş

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart
Sepetinizde Ürün Bulunmuyor