975₺ ve üzeri tüm alışverişinizde kargo bedava!

Tüm ürünlerde %45’e varan gerçek indirimler

Spor Sonrası Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

Spor Sonrası Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

Spor sonrası kas ağrısı nasıl geçer? En etkili tüyolar burada.

Spor Sonrası Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

Kas Ağrıları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Spor sonrası kas ağrısı sporcular için her ne kadar nimet gibi gözükse de sonuç olarak tam bir kabusa dönüşebiliyorlar. Kas ağrıları aslında kaslarınızın sınırlarını zorladığınızın ve gelişme yolunda başarılı bir şekilde ilerlediğinizin kısa bir mesajıdır.

Bu tatlı acıyı yaşamayan sporcu hiç yoktur ve farklı kültürlerde çeşitli efsaneler bile dolanır. Bu efsaneler kanıtlanmamış efsanelerdir, örneğin buz dolu küvetin içinde beklemenizi anlatan efsanenin kanıtlanması maalesef imkansızdır. Peki kaslarınız ağrıdığı zaman tam olarak neden ağrıdığını veya hangi aşamalardan geçtiğinizi detaylı olarak biliyor musunuz? Detayları sizin için hazırladık;

  • Kas ağrıları nasıl oluşmaya başlıyor?

Herhangi bir antrenman veya en basitinden koşu antrenmanı yaptınız ve antrenmanı sonlandırdınız. Kas içerisinde oluşan laktik asit birikimi sayesinde oluşturulan kas enerjisi artık dinlenme aşamasına geçiyor ve onarım aşamasına geçmek zorunda kalıyor, çünkü kas gelişimleri kas yıkımı sağlanarak oluşuyor. Bu yıkımı onarmaya başladığı andan itibaren ağrılarını hissetmeye başlıyorsunuz.

  • Ağrılarınızın şiddeti ne düzeyde?

Her sporcu aynı düzeyde veya aynı kategoride antrenman yapmadığı gibi her sporcunun kas ağrıları aynı düzeyde olmayacaktır. Ağır bir vücut geliştirme antrenmanından çıktınız ve kas ağrılarınız o anlık normal gibi gözüküyor, bu ağrılar gece katlanılmaz bir şekilde artabilir ve gecenizi kabusa çevirebilir. Bu tamamen normaldir hatta moral vermemiz gerekirse her şeyden öte kaslarınız ne kadar çok ağrıyorsa bu durum kaslarınızı çok iyi strese soktuğunuzun işaretidir. Kaslarınız ne kadar çok strese girerse o kadar çok gelişim için çabalar. Ayrıca kas ağrılarınızın şiddeti hayat şartlarınızı oldukça zorluyorsa antrenman şiddetinizi hafifletmenizi öneririz.

  • Kas yaralanmalarını kas ağrılarından nasıl ayırt edebilirim?

Bu sorunun cevabı aslında oldukça basit, yapılan araştırmalar antrenman sonrası oluşan kas ağrılarının çoğunlukla maksimum 36 saat sürüyor. Eğer 3 günün sonunda halen kaslarınız oldukça hassas, ağrıların şiddetinde azalma yok ve gerçekten çok acı çekiyorsanız mutlaka bir doktora gitmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

  • Spor Sonrası Kas Ağrısı beklediğim gibi hemen başlamadıysa ne yapabilirim?

Eğer kas ağrılarınız hemen başlamadıysa bu antrenmanınız işe yaramadı demek değil. Bu durum aslında oldukça doğaldır ve adı bile vardır. Bu duruma gecikmiş kas ağrıları yani DOMS denir. Bu çok zorlu şartlar altında antrenman yapan ekstra ağır çalışan ileri düzey sporcularda sık görülür ve genelde ertesi gün sabah uyandığınızda ortaya çıkar.

  • Peki spor sonrası kas ağrısını azaltmak için ne yapabilirim?

Endişelenmeyin! çözümü oldukça basit. Her antrenman sonrası ortalama 10 dakika esneme / soğuma hareketleri ile antrenmanlarınızı noktalamayı unutmayın. Bu kilit noktasıdır ve uygulamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Bir diğer çözümü de Herbalife’ın H24 ReBuild PROMAX ile Glutamin dolu destekleyici takviyesinde her antrenman sonunda gücünüzün yenilendiğini, içerdiği yüksek protein sayesinde en ağır antrenmanlarda bile üstesinden rahatlıkla geldiğinizi zamanla göreceksiniz. 
 
Özet geçmek gerekirse, her antrenman sonunda Glutamin takviyesi almanız spor sonrası kas ağrısını azaltmak için kısayoldur. 

Eğer bu tarz tüyoları daha fazla görmek istiyorsanız alt kısımda bulunan formdan e-posta adresinizi bize ileterek bültenimize abone olabilir veya instagram’dan bizi takip edebilirsiniz.
Share with

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart
Sepetinizde Ürün Bulunmuyor

Merhaba 👋🏻

fitbirhayat.com’a üye olun, kampanyaları kaçırmayın.

GİRİŞ YAP

Üye olmadan mevcut siparişlerinizin takibi için tıklayın.