975₺ ve üzeri tüm alışverişinizde kargo bedava!

Tüm ürünlerde %45’e varan gerçek indirimler

Vücut Geliştirme Sürecinizi Hızlandıracak Tüyolar

Vücut Geliştirme Sürecinizi Hızlandıracak Tüyolar

Vücut geliştirme sürecinizi hızlandıracak tüyolar

Vücut Geliştirme Sürecinizi Hızlandıracak Tüyolar

Tüm vücut geliştirme sporcusunun rüyası olan kas kütlesini kazanmak maalesef kolay olmuyor, sıkı disiplin içeren antrenman düzeni, düzenli ve kaliteli beslenme ve sabır derken beklediğimiz sonuç eğer gelişim süreci doğru bir şekilde uygulanmadıysa hayal kırıklığına dönüşebiliyor.
Bazı vücut tipleri kolay yağ almaya müsaittir, bazı vücutlar ise ne kadar çok kalori alırsa alsın yağ kütlesi elde edemez. İki vücut tipinde de değişmeyen tek altın kural tüketilen doğru kalori ve protein dengesidir.
Kas gelişimine ilgi duyan sporcular için en doğru protein tüketimi kilo başına günlük 1.5 ile 2g arasıdır. Ayrıca antrenmandan 20-30 dk önce ve antrenmandan hemen sonra alınacak yağsız protein kas gelişimine oldukça destek verir.
Maalesef tüm süreç protein ve kaloriden ibaret değil, hadi gelin sizlere en doğru ve hızlı kas gelişimi için uygun beslenme ipuçlarını anlatalım.
 

1. KAHVALTI HERKES GİBİ VÜCUT GELİŞTİRMEK İÇİN DE EN DEĞERLİ ÖĞÜNDÜR.

Yapılan araştırmalar sonucunda güne başlarken sağlıklı beslenmeyi tercih eden bireyler gün boyunca sağlıklı yeme eğiliminde oluyorlar. Bir sporcunun vücut geliştirme sürecini hızlandırabilmesi için uyması gereken en temel kurallardan birisi güne düzenli beslenme ile başlamaktır. O yüzden sağlıklı bir kahvaltı kas gelişiminiz için atacağınız ilk adım olsun.

 

2. VÜCUDUNUZU GELİŞTİRMEK Mİ İSTİYORSUNUZ? 3 SAATTE BİR ÖĞÜN TÜKETMEYE BAŞLAMANIZ LAZIM.

Kaslarımız aç kalmaktan nefret ederler, uzun bir süre kaslarımıza besin gitmediği takdirde kas yıkımı dediğimiz olayla karşılaşırız ve inşa ettiğimiz var olan kas kütlelerimizin de kaybına sebep oluruz. Vücut geliştirmek isteyen sporcular artık normal bireyler gibi öğün tüketmeyi unutsa iyi olur. Eğer niyetiniz hem yağ kütlesinden kurtulup hem kas kütlesinin artması ise sık öğün ve küçük lokmalar tercih etmelisiniz. Sık ve küçük öğün tercih ettiğiniz zaman mideniz küçülme yoluna girecek ve zamanla gıda tüketiminiz azalırken proteinli beslenme alışkanlığınız artmış olacak. Bir taşla iki kuş!
Bu arada unutmadan söylemekte fayda var, her öğüne proteinli gıda eklemeyi aklınızdan çıkarmayın, vücut geliştirme sporu ile uğraşan sporcular iyi bilir ki protein miktarında günlük belirli bir gramajın üzerine çıkmaları hayati bir önem taşır.
 

3. HANGİ GIDALARIN PROTEİN DEPOSU OLDUĞUNU ARTIK ÖĞRENMEYE BAŞLAMANIZ GEREKİYOR.

Biraz öncede bahsettiğimiz gibi her vücut geliştirme sporcusunun kilo başına protein tüketim miktarı 1.5 – 2g aralığında olmalıdır. Bu kadar çok tüketimi sağlayabilmek için protein miktarının çok fazla olduğu gıdaları tercih etmeni gerekir. Bu bahsettiğimiz günlük protein miktarını karşılayabileceğiniz en kolay yol şunlardır;

Kırmızı etler, beyaz et, balık grubu, yumurta, süt ve süt ürünleri ve bitkisel protein grubuna dahil olan mercimek, fındık vs gibi gıdalar.

Yinede ben yeterli beslenemiyorum, ek yardıma ihtiyacım var derseniz eğer Herbalife H24 Rebuild Promax ile hem protein açığınızı hem de vitamin ve mineral desteğinizi çok rahat karşılamış olursunuz! Bir ölçek Rebuild Promax’de 25g protein bulunmaktadır.

 

4. KARBONHİDRAT TÜKETİMİNİ DENGEDE TUTMANIZ ÇOK ÖNEMLİ.

 

Yoğun spor yapıyorum nasıl olsa aldığım kaloriyi yakıyorum tarzında düşünmek size yarardan çok zarar getirir, özellikle yağ kütlesi bulunan sporcuların oldukça hassas olması gereken bir konudur. Evet, karbonhidrat enerji üretebilmemiz için hayati fonksiyonlardan bir tanesidir. Yalnız karbonhidrat tüketiminin fazlası da zarardır!

Kas kütlesine odaklanan sporcuların en doğru karbonhidrat tüketimi antrenmandan hemen sonrasıdır. Antrenman sırasında oluşan enerji açığını hemen sonra tükettiğiniz karbonhidrat ile çok rahat kapatabilirsiniz.
Eğer yağ kütlenizin fazla olduğunu düşünen bir sporcuysanız, bu dediğimiz sizin için geçerli değil. Sizin antrenmandan sonra tüketebileceğiniz tek karbonhidrat tahıl grubu ve meyve, sebzedir. Diyetisyenden de yardım almaktan çekinmeyin.
 

5. GÜNLÜK SU TÜKETİM MİKTARINA ÖZEN GÖSTERİN.

 
Hem kas gelişimi hem de vücut fonksiyonlarının doğru çalışmaya devam edebilmesi için antrenmanda kaybettiğiniz suyu tekrar yerine koymanız oldukça önemlidir. Bol su içmek sadece susuz kaldığınız zamanlar için şart olmamalı. Yanınızda daima su bulundurun ve günlük en az 2.5 – 3 lt su içmeye özen gösterin. Eğer kaslarınızı susuz bırakırsanız kas gelişimi yolunda isterseniz her aşamayı kusursuz yapın yine de tek bir adım ilerleyemezsiniz.
Düzenli su içebilmeniz için biraz önce bahsettiğimiz gibi yanınızda su bulundurmanız çok önemli, içeceğiniz su daima görme mesafenizde olmalı ve sadece susadığınız zaman değil, ara ara 1 2 yudum içerek günlük hedeflediğiniz su içme miktarına çok rahat ulaşabilirsiniz.
 

 

Son olarak uyku düzeni kas gelişimi için gıda tüketimi kadar önemli bir faktördür. Unutmayın, kas gelişimi için gerekli olan büyüme hormonu gece uykusu sırasında salgılanır ve ne gündüz uykusunda ne de başka bir zamanda bu hormonu salgılayamaz.
  
Share with

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart
Sepetinizde Ürün Bulunmuyor

Merhaba 👋🏻

fitbirhayat.com’a üye olun, kampanyaları kaçırmayın.

GİRİŞ YAP

Üye olmadan mevcut siparişlerinizin takibi için tıklayın.