975₺ ve üzeri tüm alışverişinizde kargo bedava!

Tüm ürünlerde %45’e varan gerçek indirimler

Sağlıklı Kilo Vermenin Yöntemleri

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri

Sağlıklı Kilo Vermenin Yöntemleri

Sağlıklı kilo vermek isteyen birçok kişi akşama kadar baktığınız internet, televizyon, dergi gibi içi şişirilmiş tarifler ve bilgilerle kilo verebilmeniz için boştan yere zamanınızı çalıyor. Artık zaman kaybetmemeye ne dersiniz? Sizlere hem doğru yönlendirmeler hem doğru beslenme tüyoları vererek kendi fırsatınızı yaratma şansı veriyoruz.
En temel kural eğer sağlıklı kilo vermek için gerçekten mücadele etmeye hazırsanız yaşam tarzınızı ve beslenme alışkanlıklarınızı tamamen değiştirmek zorundasınız. Peki bahsettiğimiz değişiklikleri nasıl yapacağınıza dair bir fikriniz yok mu? Hadi gelin başlayalım!

 

1. BU YOLA ADIM ATTIĞINIZ ANDAN İTİBAREN HER ZORLUĞA HAZIR OLUN.

Hemen hemen herkesin bildiği üzere kilomuzu kontrol altına almak ve sağlıklı kilo vermek ciddi bir çaba ve sabır gerektiren durumdur. Kendinize ufak bir soru cevap seansı hazırlamanız bu yola adım atıp atmamaya hazır mısınız ya da henüz değil misiniz sorusunun cevabını verecektir. Örneğin;

Sağlıklı kilo vermek için bu uzun yola çıkmaya hazır mıyım?

Yemek yeme bağımlısı mıyım? En ufak bir stres veya baskın bir duyguda yemek yeme alışkanlığım var mı?

Eğer böyle bir yeme alışkanlığım varsa bir profesyonelden veya arkadaşlarımdan destek almaya ihtiyacım var mı yoksa kendi kendime halledebilir miyim?

Bu sürecin vereceği stresi kaldırabilmek için yeterli gücüm var mı? veya bu süreci kaldırabilmek için bir strateji oluşturdum mu?

Yeme alışkanlığımı tamamen değiştirmeyi gerçekten içten istiyor muyum yoksa geçici bir hevesten dolayı mı bu yola giriyorum?

Yaşam standartlarımı değiştirmeyi istiyor muyum? Gerçekten istiyorsam bu seviyede bir değişim için hem enerjim hem de zamanım var mı?

Bu gibi soruları kendinize sorduğunuzda eğer cevabı sizi daha da ileriye götürebilecek bir seviyede ise doğru yoldasınız demektir.

 

2. KENDİNİZİ MOTİVE ETMENİN BİR YOLUNU BULUN.

Ne arkadaş çevresi ne de aileniz sizi kendinizden daha fazla motive edemez! Kendinizi motive etmek için birtakım alışkanlıklar edinmeye başlasanız iyi olur çünkü motive olmadan bu yol pek uzun sürmeyecektir. Spora başlayın, kendinize bu yola gerçekten neden girmek istediğinizi sürekli sorun. Bu başlangıç olarak çok güçlü ikili motivasyon olacaktır.
Eğer bu ikisi de yeterli gelmiyorsa hayatınızda çok önem verdiğiniz bir an veya aktiviteyi bulun, örneğin tatilin yaklaştığını düşünün veya mükemmel bir sağlığa kavuşacağınızı hayal edin. Hayal etmek size gerekli enerjiyi verecektir!
Her ne kadar kendinizi motive etmeniz en doğru yol olsa da bir noktadan sonra farklı bir sesten destek almak istemeniz çok normal ve gerekli. Size gerçekten değer veren insanlardan gerekli desteği almak bu yoldan vazgeçmemenizi sağlayacaktır.
 

 

3. SAĞLIKLI KİLO VERME HAYALİNİZDE İMKANSIZ HEDEFLER BELİRLEMEYİN.

Hedeflerinizi yükseklerde tutmak her ne kadar güzel olsa da, gerçek dışı ve asla gerçekleştiremeyeceğiniz hedefler belirlemenizin sonucu hayal kırıklığı dolu olacaktır ve bu yoldan çok çabuk dönebilirsiniz. Akıllıca ve sabırlı ilerlemeye ne dersiniz? Örneğin ilk başta kilomun %3’ünü vereceğim, ya da bugün 1000 kalori daha fazla yakacağım gibi örneklendirilebilir.

Bu arada hatırlatmakta fayda var, hedefleri karıştırmayın. Hedefler bile kendi arasında dallarına ayrılıyor, sonuç hedefleri ile süreç hedefleri tamamen farklıdır. Buna örnek olarak “her gün 10 dakika koşacağım” bir süreç hedefidir, “ben 10 kilo vereceğim” bir sonuç hedefidir. Her bir hedefi belirlerken stratejinizi ona göre planlarsanız yürüdüğünüz bu yolu daha da kısaltabilirsiniz. 🙂

 

4. SAĞLIKLI BESLENMEYİ HAYATINIZIN BİR PARÇASI HALİNE GETİRİN.

Sağlıklı beslenmek birçok lezzetli gıda ve yemeklerden uzak durmak anlamına geldiği için üzgünüz, yalnız bu yeme alışkanlığını ne kadar çok benimserseniz ve her beslenme zamanı üzülmek yerine gurur duymanın yolunu bulabilirseniz artık başarmışsınız demektir!
Ve evet, sağlıklı beslenme demek hayatımıza çok daha fazla meyve, sebze ve tahıl sokacağımız anlamına geliyor. Bu kulağa sıkıcı gibi gelebilir yalnız tüketeceğimiz bu gıdaları ne kadar çok çeşitlendirebilirsek, mutfakta ne kadar çok yaratıcı olabilirsek damak zevkimiz mükemmel bir hale gelecektir.

Günde en az 4 porsiyon yeşil grubunu tüketmeniz gerekirken, ortalama 3 öğünde meyve tüketmeniz gerektiğini hatırlatmak fayda var. Ayrıca rafine tahıl grubunu tam tahıl grubuyla değiştirmenizi de şiddetle tavsiye ediyoruz.

Margarin, ayçiçek yağı gibi zararlı yağlar yerine zeytinyağı ve bitkisel yağlar gibi sağlıklı yağlar tüketmeniz gerektiğini sanırım bilmeyenimiz yoktur.

Eğer tüm bunlar için benim zamanım yok! diyorsanız, sağlıklı kilo verme yolunda Herbalife Formül 1 Shake ürünlerini mutlaka denemelisiniz, içerisinde dengeli ve sağlıklı Protein, Karbonhidrat ve birçok vitamini içermektedir. Acil durumlarda bir öğününüzü bu şekilde sağlıklı kurtarabilirsiniz

Son olarak artık mutfak alışverişi yaparken herhangi bir ürünü sepete atarken ince düşünmeye başlamanız gerekiyor, örnek vermek gerekirse bir süt alacağınız zaman tam yağlı süt yerine az yağlı gibi sütleri tercih etmeniz gerekiyor. Ürünlerin arkasında yazan besin değerleri artık en yakın arkadaş grubuna dahil olmuş gibi gözüküyor. Bol şans! 🙂

 

5. SPOR ARTIK VAZGEÇİLMEZ BİR DOSTUNUZ.

Yazımızın en başında da belirttiğimiz gibi, spor yapmak bu zorlu yolda hem fiziksel sağlığınızda hedeflerinize yakınlaşabilmeniz için bir kısayol hem ruh halinizi iyileştirebilecek, sizi daha fazla motive edebilecek çok güçlü bir aktivite. Hepimiz biliyoruzki spor yapmak vücut yağlarımızı yakmanın, tükettiğimiz fazla kaloriyi atabilmenin ve kalp sağlığı gibi genel sağlığımızı koruyup iyileştirebilmek gibi mükemmel sonuçlar doğuruyor. 

Kısacası sağlıklı kilo vermek mi istiyorsunuz? Spora başlamanızın tam zamanı!

Her gün spor yapmak ağır gelebilir, bu aktiviteyi haftanın 4 veya 5 gününe düzenli periyotlara dağıtmak en doğru tercih olacaktır. Her gün spora zaman ayıramayabiliriz, o gün spora zaman mı ayıramadınız? Kaloriyi yakabilmeniz için aktifliğinizi artırmanın bir yolunu bulun. Örneğin yürüyen merdivenden çıkmak yerine uzun merdivenden çıkmayı tercih edin. Bu gibi aktiviteler kalori yakımını dengelemenize yardımcı olacaktır.

Son olarak, sağlıklı kilo verme yolunda bir süre sonra spor yapmaktan sıkıldığınızı ve daha çok eğlenceye vakit ayırmanız gerektiğini hissedebilirsiniz, bu duygular çok normaldir. Bu gibi duygulara düştüğünüz zaman bu yola neden girdiğinizi ve başarılı olduğunuz zaman sonuçların size neler kazandıracağını tekrar düşünün. Bu dediklerimizi dikkatlice yaparsanız dakikalar içinde spor isteğiniz tekrar yerine gelecektir.

 

6. KABULLENİN VE YAŞAM BİÇİMİNİZİ KALICI OLARAK DEĞİŞTİRİN.

Bu kadar emek verdiniz ve sağlıklı kilo verme yolunda istediğiniz hedeflere ulaşmayı başardınız, tebrikler! Bundan sonra pes mi edeceksiniz, tabiki hayır. Artık yeme alışkanlığınız ve aktif yaşam biçiminiz sizin hayatınızın bir parçası haline geldiğiniz kabullenin ve bu yolda vazgeçmeden devam edin. Bir süreden sonra tüm bu zorluklara alıştığınızı, günlük yürümek gibi kolay bir rutin haline geldiğini fark ettiğinizde kendinizle gurur duyacaksınız!
Son olarak arada bir yolda çıkmanızda hiçbir zarar yok 🙂 arkadaşlarınızda nadir de olsa özel anlarınızı dilediğiniz gibi geçirebilir, istediğinizi yaparak kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Önemli olan bir kez yaptıktan sonra eski hayat biçimine dönmeyeceğinizden emin olabilecek bir düzeye geldiğinize, ayrıca kendinizden bu kadar emin olduğunuza karar verdiyseniz hiçbir şekilde sakınca olmayacaktır.

Sağlıklı kilo vermenin yöntemleri ile ilgili yazımızı beğendiyseniz ve daha fazlasını istiyorsanız bizi instagram’dan takip edebilirsiniz.

 

Unutmayın, sağlıklı ve kararlı bir yaşamı hepiniz hak ediyorsunuz! 
Share with

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart
Sepetinizde Ürün Bulunmuyor

Merhaba 👋🏻

fitbirhayat.com’a üye olun, kampanyaları kaçırmayın.

GİRİŞ YAP

Üye olmadan mevcut siparişlerinizin takibi için tıklayın.